Wyprawa do Rumunii

W pierwszej połowie styczna, grupa czternastu członków SKNG UP wraz z opiekunem Pawłem Strusiem wybrała się do Rumunii. Celem wyprawy było zebranie bogatej dokumentacji fotograficznej „wesołego cmentarza” znajdującego się w jednym z najpiękniejszych regionów tego kraju, Maramuresz. Cmentarz ten jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Rumunii. Został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Wynikiem przeprowadzonych prac będzie stworzenie nowoczesnego geoportalu. Umożliwi on turystą z całego świata wirtualnie obejrzeć kolorowe nagrobki oraz przeczytać w kilku językach wiersz znajdujący się tablicy grobowej.

Podczas zimowej wyprawy do Rumunii, Członkowie SKNG doświadczyli zalet i wad ukraińskiego transportu zbiorowego oraz zwiedzili Lwów. A po dotarciu do Rumunii zapoznawali się z lokalną kulturą i bogatą tradycją. Ważnym punktem na trasie było zwiedzanie prawosławnych klasztorów. których cechą charakterystyczną w tym regionie są wysokie, drewniane wieże. Największą atrakcją wyjazdu okazał się przejazd malowniczą trasą kolejową przebiegającą przez Karpaty. Podróż odbywała się nocą, a blask księżyca dodawał szczytom i przełęczom jeszcze większego uroku. Przez cały wyjazd studentom towarzyszyła bardzo mroźna lecz piękna pogoda. Warto także wspomnieć że podczas ostatnich dwóch lat były to już trzecie odwiedziny „wesołego cmentarza” przez Członkow SKNG UP .

Zapraszamy do oglądnięcia GALERII.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *