Poznajmy się – Daria Wiejaczka
Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto – miejsce gdzie elementy fantastyki przeplatają się z naukowym postrzeganiem rzeczywistości

Miejscem do którego zawsze chętnie wracam jest moja mała ojczyzna – Pogórze Ciężkowickie. Jako dziecko uwielbiałam podziwiać krajobraz Karpat Zachodnich, wsłuchując się w ludowe podania interpretujące, w jakże ciekawy i tajemniczy sposób powstał rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Uważam, że jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Pogórza Ciężkowickiego.

Praktyki magiczne i wierzenia ludowe stanowiły istotny element w archetypie magiczno – mitologicznym ludowych poglądów na otaczający, niezrozumiały świat przyrody. Dzisiejsze pozostałości tych wyobrażeń mają odzwierciedlenie w nazwach wsi Pogórza Ciężkowickiego takich jak Biesna czy Bieśnik. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele form, do złudzenia przypominających postacie ludzkie, budynki czy zwierzęta. Jedna z legend głosi iż w miejscu, gdzie obecnie znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych skał Czarownica, spotykały się na sabat czarownice i wiedźmy. Dodatkowo u podnóża skały znajduje się kamienny krąg ogniskowy, co jeszcze bardziej podsyca klimat tajemniczości i grozy. Skała Ratusz zawdzięcza swą nazwę podaniu, zgodnie z którym był on niegdyś siedzibą radnych miasta. Jednak zamiast podejmować mądre decyzje i dbać o dobro mieszkańców nie stronili od zabaw. Karą za ich czyny było zamienienie ratusza w kamień. Ponoć wybawieniem dla władz ma być przepływająca nieopodal rzeka Biała, która zaleje ratusz i tym samym wyzwoli uwięzionych. Szczególnie cennym obiektem jest skała Grunwald. Aspekt historyczny, dotyczy pamiątkowej tablicy, która została umieszczona we frontowej ścianie skalnej w związku z 500 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem  w której brali udział mieszkańcy Ciężkowic.

Z perspektywy kilkuletniej dziewczynki wyobrażenie powstania form przy udziale nadprzyrodzonych sił było bardzo prawdopodobne. Natomiast obecnie w ujęciu scjentystycznym studentki geografii utwory te powstały w wyniku sedymentacji luźnego materiału na dnie Oceanu Tetydy. Następnie uległ on przeobrażeniu w bardziej zwięzłe tworzywo, z którego w dalszym okresie powstały utwory fliszowe. Późniejsze ruchy górotwórcze przyczyniły się do ich wypiętrzania i sfałdowania. Obecnie utwory te podlegają stałemu przekształcaniu poprzez procesy wietrzenia i erozji. Pomimo naukowej perspektywy przez jaką patrzę na ten rezerwat dziś, obszar ten pozostaje nadal miejscem, gdzie siły przyrody łączą się z ludowymi wierzeniami.

Daria Wiejaczka

 

Inspirowane wspomnieniami z dzieciństwa i http://www.skamienialemiasto.pl/ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *