Poznajmy się – Weronika Ślęczek
Białka Tatrzańska

 

Białka Tatrzańska jest przepiękną wioską turystyczną położoną na południu Polski, w województwie małopolskim, a dokładniej na Podhalu. Historia tej miejscowości sięga XVII wieku. Do zabytków zaliczyć można drewniany kościół wybudowany w 1700 roku, który wpisany jest do Szlaku Architektury Drewnianej, jego wnętrze zdobią dzieła barokowe i barokowo-klasycystyczne.

Białka od kilku lat staje się zimową stolicą Polski, a dzieje się tak za sprawą kompleksu stoków narciarskich Kotelnica Białczańska. Ośrodek ten dysponuje wieloma wyciągami i kolejami krzesełkowymi, trasy naśnieżane i oświetlane mają różne poziomy trudności co umożliwia korzystanie każdemu, kto chce spróbować jazdy na nartach czy snowboardzie, a także tym zaawansowanym miłośnikom sportów zimowych, dla których do dyspozycji jest snowpark, lub kryte lodowisko i trasy do biegów narciarskich. Przechodząc do innych atrakcji nie można pominąć basenów termalny Termy Bania, oferujących 3 strefy przystosowane dla turystów o różnych wymaganiach. W okresie letnim skorzystać można z sportów podnoszących adrenalinę, a mianowicie downhill stokami Kotelnicy, czy kajakarstwo ekstremalne na rzece Białka.

W Białce Tatrzańskiej można również korzystać ze szlaków spacerowych: jeden z nich jest poprowadzony wzdłuż rzeki, kolejny ciągnie się wzdłuż lecz przez szczyt miejscowości czyli Kotelnice i nazwany jest Drogą Królewską.

Dla smakoszy regionalnych potraw polecić można restaurację Litworowy Staw i Karczmę u Chramca, a także Zajazd Białczański, lecz są też miejsca oferujące kuchnie włoską np. restauracja Fresco czy Baita-Ristorante Italiana. Aby nieco się rozerwać można wstąpić do Klubu Bania, lub też na kręgle czy bilard do Zajazdu Białczańskiego.

W Białce organizowanych jest wiele wydarzeń: mnóstwo zawodów w sportach zimowych na skalę międzynarodową, których gospodarzem jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, są także bardziej komercyjne wydarzenia tj. Mobilna Ścigacka- Zjazd na byle czym(zimą), Mobilna Ślizgacka- zjeżdżanie, czy też ześlizgiwanie się na przygotowanym torze z wodą. Dużą atrakcyjnością cieszą się także coroczne Festyny Białczańskie, na których można oglądać koncerty gwiazd polskich i zagranicznych, a także występy regionalnych zespołów. Na takich wydarzeniach są konkursy w których mogą brać udział wszyscy chętni.

Patrząc jednak okiem geografa, szczególną uwagę należy poświęcić rzece Białce, która jest jedną z najzimniejszych i najczystszych rzek w Polsce. Wypływa ona prosto z Tatr Wysokich, jest rzeką górską z aluwiami w postaci granitowych otoczaków. Tworzy ona naturalną granicę między Spiszem i Podhalem. Patrząc ku górze rzeki możemy napawać się widokiem Tatr Bielskich, głównie górą Hawrań. Na prawie całej długości rzeka objęta jest programem ochrony Natura 2000 „Dolina Białki”, a poniżej miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami z kilkoma jaskiniami, w których znaleziono najstarszy na świecie bumerang, a także szczątki zwierząt sprzed 30 tys. lat. Napotkamy tutaj wiele gatunków roślin górskich, alpejskich i wapieniolubnych.

Jeśli chcemy zobaczyć panoramę całej wsi Białka Tatrzańska warto udać się do miejscowości Czarna Góra, leżącej na drugim brzegu rzeki, a dokładniej na górę Litwinka, na której postawiony jest krzyż milenijny. Gdy już tam będziemy możemy zachwycać się widokiem na Białkę Tatrzańską wraz z rzeką która malowniczo rozpościera się u podnóża góry. Watro jednak obejrzeć się wokoło, ponieważ z tego miejsca widać przepiękną panoramę Tatr polskich i słowackich, a także Gorce, Babią Górę i Pieniny.

Jeśli dalej nie jesteś przekonany czy Białka Tatrzańska to miejsce dla Ciebie, koniecznie przyjedź i sprawdź na własnej skórze, a rozczarowany na pewno nie będziesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *