Jubileusz Polskiego Towarzystwa Geograficznego

 

W tym roku mija setna rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jako przedstawiciele Wydziału Geografii oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów wzięliśmy udział w uroczystych obchodach tego jubileuszu, które odbyły się w Budynku Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Dla czytelników strony „SKNG UP” przygotowaliśmy relację z tego wydarzenia.

Stuletnia historia Polskiego Towarzystwa Geograficznego rozpoczyna się w styczniu 1918 roku, kiedy to w Sali Stowarzyszenia Kupców Polskich przy ulicy Szkolnej 10 w Warszawie 47 osób, w tym profesorowie największych polskich uniwersytetów mniej lub bardziej związani z geografią ( ekonomiści, antropolodzy, geolodzy) podpisało pierwsze deklaracje członkowskie. Celem Towarzystwa była przede wszystkim integracja instytutów naukowych, środowi akademickich, łącznie nauki z praktyką. Wówczas powstało także czasopismo naukowe „przegląd Geograficzny” wydawane po dziś dzień. W niedługim czasie zaczęły powstawać kolejne oddziały Towarzystwa. W 1922 roku został założony Oddział Krakowski istniejący po dziś dzień. To jego reprezentowaliśmy w stolicy.

Kongres Geografii Polskiej połączony z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego odbył się w dniach 12-14 kwietnia 2018 r. Ostatni z nich (sobota) był dla nas najważniejszy, nie tylko ze względu na uroczysty finał. Tego dnia, jako przedstawiciele jednej z dwóch krakowskich uczelni kształcącej geografów zaprezentowaliśmy się szerszemu gronu. Tematem wystąpienia, jakie przygotowaliśmy dla warszawskiej publiczności były zagadnienia związane z geologią małopolski oraz architektonicznym wykorzystaniem tutejszych surowców. Pod zgrabnym tytułem Z czego Kraków zbudowano? Małopolska oczami geologa ukryliśmy potężną dawkę informacji geograficzno-geologicznych z naszego małopolskiego podwórka. Uczestnicy pokazu dowiedzieli się zatem na czym polega i z czego wynika zrębowa budowa Krakowa, a także skąd i w jaki sposób pozyskiwano materiał do budowy najznamienitszych zabytków dawnej stolicy. Aby tradycji stało się zadość przygotowaliśmy także krótki film Kamień w architekturze, w którym członkinie naszego koła naukowego przedstawiają znane krakowskie zabytki pod kątem wykorzystanych do ich budowy surowców.

Zależało nam na przygotowaniu pokazu w taki sposób, aby zachęcić naszych słuchaczy do spojrzenia na piękny Kraków okiem geografa. Nawet w tak dużym i znanym mieście jest mnóstwo zagadek oraz ciekawostek, o których nie mamy pojęcia– mówi Justyna Karaś, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Geografów- Więc jeżeli zastanawiacie się z czego zbudowano posadzkę krakowskiego rynku, Bramę Floriańską lub Zamek Królewski na Wawelu zapraszam Was do zajrzenia na naszą stronę Internetową i obejrzenia filmu, który przedstawiliśmy w Warszawie.

Dla utrwalenia zdobytej wiedzy oraz nagrodzenia wyjątkowo uważnych słuchaczy przygotowaliśmy także konkurs. Na zwycięzców czekały atrakcyjne geograficzne nagrody oraz oczywiście okazy tutejszych skał.

Podczas pokazu zaprezentowaliśmy uczestnikom także inne formy działalności SKNG. Z dumą opowiedzieliśmy o akcji Daj Kamienia, polegającej na wyposażeniu małopolskich pracowni geograficznych w niezbędne do efektywnej nauki młodzieży zestawy skał oraz skamieniałości, a którą realizujemy już od zeszłego roku.

Jesteśmy studentami Uniwersytetu Pedagogicznego, dlatego przekazywanie wiedzy innym zawsze będzie naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że poprzez udział w wydarzeniach takich jak Jubileusz Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz organizację akcji i warsztatów dydaktycznych dla uczniów podstawowych oraz średnich zarazimy swoją geograficzną pasją jak największe grono osób.

Z kronikarskiego obowiązku i  z geograficznym pozdrowieniem

Paulina Mareczka

Sekretarz SKNG

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *