NOWY ROK NA CYPRZE

Tradycyjnie członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów zaczęli Nowy Rok od wyjazdu naukowego. Tym razem padło na Cypr.  Wyjazd był zorganizowany dla studentów Instytutu Geografii przez dr-a Pawła Strusia, dr-a Tomasza Padło oraz mgr Agnieszkę Gil. Studenci przebywali na tej malowniczej wyspie w dniach 2 – 9 stycznia.

Celem wyjazdu było zebranie danych do dwóch projektów:
1) georóżnorodność Gór Troodos i okolic,
2)  symboliczny wymiar granicy kulturowej Cypru.

W pierwszej części pobytu na Cyprze pracowano nad zbieraniem danych dotyczących georóżnorodności. Za pomocą GPS-ów zapisywano punkty charakterystyczne, np. wychodnie skał, czy widoczne uskoki. Kolejno wykonywano dokumentację fotograficzną tych obiektów. Teren, który został poddany badaniom obejmował okolice Paphos, Gór Troodos oraz Parku Narodowego Akamas. Studenci podczas pobytu mogli nie tylko zbierać potrzebne dane, ale także podziwiać piękne widoki wybrzeża wyspy, morza czy też krajobraz górski. Mieli okazje też pozwiedzać klimatyczne wioski oraz miejscowości, zasmakować tradycyjnej kuchni oraz lokalnych produktów.

Kolejna część wyjazdu przebiegała na terenie stolicy Cypru – Nikozji. Studenci w Nikozji dokonali inwentaryzacji murali, obiektów religijnych, flag, pomników, a także innych oznak  podziału tego miasta na dwie części. W ciągu drugiego dnia w Nikozji przeprowadzone były wywiady wśród mieszkańców obydwu jej części. Zadawane były trzy pytania:

1. Narysuj granice Cypru wraz z granicą pomiędzy grecka a turecką częścią
  2. Wymień 3 słowa kojarzące Ci się z Europą
  3. Wymień 3 słowa kojarzące Ci się  Azją

Zdumienie wśród uczestników wyjazdu wywołała sprawność posługiwania się językiem angielskim osób starszych. Natomiast tamtejsza młodzież miała lekkie trudności w komunikowaniu się w języku angielskim. Studenci niejednokrotnie byli przez ankietowanych goszczeni w swoich domach, czy restauracjach. Mieli okazję do spróbowania tradycyjnej cypryjskiej kawy, czy tureckiej herbaty.

W drodze powrotnej na lotnisko do Paphos, uczestnicy wyjazdu, pojechali na najdalej wysunięty punkt w południowo-wschodniej części Cypru – Półwysep Kawo Greco. Podlega on ochronie pod nazwą Etniko Dasiko Parko Kawo Greko. Kolejno przejechali wybrzeżem do Larnaki, następnie Limassol i do Paphos.

Wyjazd był owocny w nowe doświadczenia geograficzne, zebrane dane do dalszej pracy naukowej,
a także był czasem integracji. Członkowie naszego Koła mogli zintegrować się z pozostałymi studentami Instytutu Geografii. Przeprowadzone wywiady były z kolei możliwością poćwiczenia języka angielskiego,
a także poznania bliżej tamtejszych mieszkańców.  Ogromne emocje wywoływał ruch drogowy.
Nasi kierowcy musieli przestawić się na ruch lewostronny, a tym samym do kierownicy po prawej stronie oraz dodatkowo niektórzy musieli nauczyć się jazdy na automatycznej skrzyni biegów. Najbardziej emocjonującymi były przejazdy przez skrzyżowania oraz ronda.

Pobyt na Cyprze z pewnością pozostanie na długo w pamięci Członkom Koła!