Poznajmy się – Kinga Bratek – Sędziszów

Hej, nazywam się Kinga Bratek i pochodzę z miejscowości Sędziszów. Jest ona położona w południowo – zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie jędrzejowskim, nad rzeką Mierzawą.

Rejon gminy zapisał się bogatą przeszłością na kartach historii Polski.W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego sięga 14 wieku. Przez gminę wiodły szlaki handlowe, związane z przenoszeniem stolicy kraju z Krakowa do Warszawy.To tu stacjonowały przed bitwą pod Szczekocinami wojska Insurekcji Kościuszkowskiej. Swoje tragiczne losy powstania styczniowego, strajków szkolnych z 1905 r., czy II wojny światowej przeżyła mieszkająca tu ludność

Moja gmina nieustannie rozwija się pod kątem przemysłowo- rolniczym, ponieważ na terenie miasta znajduje się podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice- Fabryka Kotłów „Sefako” produkująca kotły energetyczne dla ciepłowni, elektrowni, palarni odpadów kierowanych także na eksport do kilkudziesięciu krajów świata.

Charakterystycznym dla gminy jest to, że zakłady produkcyjne i rolnictwo żyją jakby w symbiozie wzajemnie sobie nie szkodząc. Jest zapleczem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i najbliższych aglomeracji w szczególności kiedy w ostatnich latach powstało zaplecze rekreacyjno – sportowe (Baza TKR, zespół basenów i hala sportowa).

Gmina całym swoim obszarem jest położona na dużym zbiorniku wody pitnej a wody powierzchniowe to małe potoki rzeczne lub cieki wodne zasilające rzekę Mierzawę przepływającą przez cały obszar gminy wzdłuż dłuższej osi elipsy jaki w przybliżeniu kształtuje obszar gminy. W dorzeczu rzeki Mierzawa występuje bogata, zróżnicowana i zawierająca unikaty szata roślinna. Żyje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Na tej bazie zostały stworzone dwa korytarze ekologiczne. Nie występują inne obszary chronione poza Obszarem Natura 2000 w południowej części gminy wokół rzeki Mierzawy.

Obszar gminy położony jest w obrębie Niecki Miechowskiej obejmuje on subregion zwany Płaskowyżem Jędrzejowskim, subregion zwany Garbem Wodzisławskim oraz Wyżynę Miechowską.

Z północnego zachodu na południowy wschód biegnie przez gminę najważniejsza linia kolejowa relacji Warszawa – Kozłów. Równolegle do niej przebiega szerokotorowa Linia Hutniczo – Siarkowa, mająca w nieodległej przeszłości międzynarodowe znaczenie.

Moja miejscowość- choć niewielka przyciąga wielu turystów chcących odpocząć od codziennego życia w dużym mieście. Z pewnością można tutaj zaczerpnąć świeżego powietrza, pospacerować po lesie, zrelaksować się z rodziną lub znajomymi w centrum sportowo- rekreacyjnym, a także zjeść świetny posiłek. Myślę, że z pewnością mogę polecić każdemu odwiedzenie mojej małej, ale jakże urokliwej miejscowości!