W dniach 21-22.03.2024 nasi Studenci z I roku geografii SUM Karolina Pałka i Dariusz Kuśnierz wraz z dr Witoldem Juchą uczestniczyli w obradach XIV Sesji Paleolimnologicznej. Paleolimnologia to część limnologii (dziedziny hydrologii zajmującej się śródlądowymi zbiornikami wodnymi, od gr. limno – jezioro) zajmująca się badaniem funkcjonowania i przemian powierzchniowych zbiorników wodnych w przeszłości – czasem sięgającej kilku lat wstecz, a czasem nawet kilkuset tysięcy.
Zaprezentowany przez nas temat dotyczył detekcji i inwentaryzacji zespołu zbiorników wodnych – oczek wytopiskowych, jezior, stawów i starorzeczy, w tym obiektów po których zostały jedynie ślady w rzeźbie terenu, widoczne w modelu ALS. Obszarem naszych badań była zachodnia część Pojezierza Myśliborskiego, objęta ochroną krajobrazową w ramach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Za pomocą interpretacji wizualnej modelu terenu dostrzegliśmy ślady blisko 3 200 zbiorników wodnych w zasięgu Cedyńskiego PK i jego otuliny, które oznaczyliśmy, zmierzyliśmy ich powierzchnię oraz oceniliśmy na podstawie ortofotomapy, czy obecnie funkcjonuje na ich terenie zbiornik wodny. Szczególnie istotne było stwierdzenie, że w większości (ponad 85%) oczek wytopiskowych stanowiących 2/3 wszystkich obiektów zbiornik wodny już zanikł. Obiekty te pełnią istotne funkcje hydrologiczne, ekologiczne i krajobrazowe.
Autorami tego opracowania byli nasi Studenci II roku geografii studiów licencjackich: Justyna Staniek i Aleksandra Ziarnik, Studenci I roku geografii SUM: Aleksandra Bobrek, Natalia Konderak, Dariusz Kuśnierz, Karolina Pałka, Piotr Sęk i Piotr Trzepla. W opracowaniu wspomogli nas także mgr Paulina Mareczka, dr Witold Jucha i dr hab. Daniel Okupny.
W Słupsku zobaczyliśmy funkcjonujące osiedle mieszkaniowe wewnątrz dawnych murów miejskich, piękne murale oraz ślady dawnego tramwajowego systemu komunikacji miejskiej. Oczywiście, daleka podróż do tego miasta nie mogła odbyć się bez wizyty w Ustce nad brzegiem naszego morza.