Serdecznie zachęcamy do udziały w spacerze krajobrazowym, który jest organizowany w ramach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu.
Spacer odbędzie się 20 października (niedziela) w Małych Pieninach.
Zbiórka: wylot Wąwozu Homole w Jaworkach (przy dawnym budynku kasy)
Godzina: 10:00
W trakcie spaceru uczestnicy zapoznają się z walorami przyrodniczymi Małych Pienin przemierzając ich cudowne zakamarki. W Wąwozie Homole zapoznamy się z procesami, które ukształtowały dzisiejszy krajobraz Małych Pienin oraz o rzeźbotwórczej roli wody. Porozmawiamy o tym, jak na przestrzeni wieków człowiek wpłynął na kierunki rozwoju krajobrazu tego obszaru. Małe Pieniny położone są na pograniczy polsko-słowackim i były zamieszkane do 1947 roku przez Łemków. Nieodłącznym elementem krajobrazu tego pasma górskiego było i jest pasterstwo. To dzięki takiej formie gospodarowania przez człowieka powstały rozległe hale i polany, z których będzie można podziwiać rozległe panoramy począwszy od Beskidu Sądeckiego przez Gorce, Babią Górę, Tatry, Magurę Spiską kończąc na Górach Lewockich. W trakcie wydarzenia zdobędziemy najwyższy szczyt całego pasma Pienin – Wysoką (1050 m n.p.m.) położony w rezerwacie przyrody Wysokie Skałki na granicy Polski i Słowacji. W drodze powrotnej zatrzymamy się w schronisku pod Durbaszką. Spacer po około 4-5 godzin zakończymy na parkingu w Jaworkach.
Spacer poprowadzi dr Paweł Krąż – geograf, ekolog krajobrazu, pracownik naukowy Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i przewodnik tatrzański.
Zapraszamy!
https://www.facebook.com/events/2203556043277143/