XIII Sesja Paleolimnologiczna

Udział studentów III roku geografii w XIII Sesji Paleolimnologicznej, 23-24.03.2023, Bydgoszcz

W dniach 23-24 marca 2023 na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się XIII Sesja Paleolimnologiczna „Ekosystemy jeziorno-torfowiskowe – jeszcze naturalne czy już antropogeniczne?”. Wzięło w niej udział siedmioro studentów III roku geografii prezentując dwa wystąpienia będące efektem pracy 14-osobowego studenckiego zespołu badawczego pod kierunkiem dr Witolda Juchy i dr Daniela Okupnego.

Na pierwszej sesji referatowej wygłoszony został referat pt. Torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotaskiej – zasięgi śladów eksploatacji w świetle materiałów ALS. Wybrany do referatu obszar badań stanowi największy kompleks torfowisk w polskich Karpatach, pomimo znacznie zmniejszonej powierzchni i rozczłonkowania tych obiektów w ciągu kilkuset lat pozyskiwania z nich torfu. Cechą charakterystyczną pozostałości kopuł torfowiskowych w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej jest ich widoczność w wysokorozdzielczych modelach terenu bazujących na skanowaniu laserowym (ALS), dzięki czemu można dokonać ich delimitacji z użyciem metody interpretacji wizualnej modelu. Oprócz określenia zasięgu wykonano także ocenę zasięgu i wielkości zmian ukształtowania terenu na tych obiektach – sieci odwodnień oraz miejsc, w których dokonywano eksploatacji torfu na skalę przemysłową. Wystąpienie przygotowane przez Witolda Juchę, Julię Jakóbik, Gabrielę Jurowaty, Dariusza Kuśnierza, Paulinę Mareczkę, Daniela Okupnego, Karolinę Pałkę, Piotra Sęka, Martę Piszczek i Kingę Toporkiewicz spotkało się z dużym zainteresowaniem, z uwagi na wykorzystanie rzadko używanych w paleolimnologii metod teledetekcyjnych.

Na sesji posterowej ogłoszony został poster pt. Ślady dawnych i współczesnych mis jeziornych w zlewni Słubi (Pojezierze Myśliborskie) w wysokorozdzielczych materiałach teledetekcyjnych. Autorami tego wystąpienia byli Aleksandra Bobrek, Izabela Grabiec, Witold Jucha, Michał Kijowski, Natalia Konderak, Paulina Mareczka, Daniel Okupny, Izabela Rysak i Piotr Trzepla. Punktem wyjścia do opracowania posteru było jedno z podstawowych stwierdzeń dotyczących jezior – są to w sensie geologicznym obiekty bardzo nietrwałe, szybko zanikające w krajobrazie, co dotyczy zwłaszcza obiektów niewielkich powierzchniowo i płytkich. Ślady po ich misach jeziornych pozostają jednak widoczne zarówno w ukształtowaniu terenu, jak i w charakterze roślinności występującej na ich terenie. Ich liczbę i zasięg również można zbadać z użyciem danych ALS, dlatego na potrzeby posteru przeprowadzono interpretację modelu w kierunku widocznych wszystkich mis jeziornych i porównano je z aktualną bazą danych MPHP. Nie sposób na podstawie badania teledetekcyjnego określić wieku funkcjonowania poszczególnych zbiorników, w niektórych przypadkach teren mógł zostać wyrównany, np. pod grunty orne. Niemniej przy oznaczeniu wszystkich widocznych mis jeziornych uzyskano ich ponad trzykrotnie większą liczbę i ponad dwukrotnie wyższą jeziorność, niż te same parametry dla zbiorników funkcjonujących obecnie, określone na podstawie MPHP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *