Sprawozdanie z wyjazdu „Geograficzne manewry SKNG UP”

Wzorem lat poprzednich na początku listopada odbyły się weekendowe, geograficzne manewry Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem tegorocznego wyjazdu były torfowiska Orawy i Podhala. W wyjeździe wzięło udział dziewięciu członków SKNG UP, mgr Piotr Cybul oraz opiekunowie dr Daniel Okupny oraz dr Witold Jucha.

Pierwsza część wyjazdu (09.11.2018 r.) dotyczyła waloryzacji ścieżek dydaktycznych poprowadzonych przez mokradła i torfowiska Podhala. Badania odbywały się w kilku etapach. Przy pomocy odbiorników GPS został wyznaczony przebieg ścieżki, charakterystyczne punkty, przystanki oraz struktura pokrycia nawierzchni trasy. Wykonano także inwentaryzację oraz dokumentację fotograficzna tablic tematycznych zlokalizowanych wzdłuż trasy przejścia. Dla każdego z nich została wypełniona karta obserwacyjna przystanku ścieżki dydaktycznej. Badanie zostało wykonane dla dwóch ścieżek – rezerwatu przyrody Bór na Czerwonem w Nowym Targu oraz torfowiska Baligówka w miejscowości Czarny Dunajec. Noc spędziliśmy w kwaterze agroturystycznej „U Maćka” w Jabłonce, jednak zanim udaliśmy się na spoczynek, spędziliśmy wieczór na wspólnych rozmowach.

Kolejny dzień (10.11.2018 r.) rozpoczęliśmy od wizyty w chochołowskim Muzeum Torfu. Ponad stuletni drewniany budynek został zaadaptowany przez Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego na Muzeum Torfu. Nowo otwarta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów, gdyż jest pierwszym muzeum o tej tematyce. Interaktywne quizy, animacje oraz symulacje to tylko niektóre atrakcje jakie czekały nas w tym miejscu. To wyjątkowe muzeum pomogło nam zrozumieć wiele procesów zachodzących na torowiskach.

Zdobytą wiedzę mogliśmy niebawem wykorzystać w praktyce, ponieważ kolejnym punktem wyjazdu były badania kolejnego torfowiska wysokiego w Ludźmierzu, gdzie uczestnicy wyjazdu podzieleni na grupy dokonali pomiaru obwodu torfowych kopuł, a także obserwacji dotyczących ich morfologii oraz śladów eksploatacji przez człowieka. Badania zakończyły się w sobotnie popołudnie.

Wynikiem „Geograficznych manewrów SKNG UP” w Kotlinie Orawsko – Nowotarskiej jest baza danych, która posłuży członkom Koła do dalszych prac. Podobnie jak w roku poprzednim planujemy szereg publikacji oraz opracowań, w których wykorzystamy zdobyte dane. Serdecznie zapraszamy zarówno uczestników wyjazdu, jak i pozostałych członków SKNG do zapoznania się z listą proponowanych tematów.

Warto również wspomnieć o drugim, równie ważnym dla Kołowiczów celu wyjazdu- wspólnej integracji oraz świetnej zabawie, który –
w imieniu swoim oraz pozostałych uczestników również uważam za zrealizowany.

 

Sekretarz SKNG UP,
Paulina Mareczka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *