Poznajmy się – Barbara Bugajska
Orawa

Orawa położona jest na południu Polski. Obejmuje swoim zasięgiem dwa państwa: Polskę (ok. 1/3 części Orawy) oraz Słowację (ok. 2/3 obszaru Orawy). Stolicą polskiej Orawy jest Jabłonka, natomiast słowackiej- Trstena.
Teren polskiej Orawy powrócił ponownie do Polski w 1945 roku. Przez Orawę przepływa rzeka o tej samej nazwie, która zarazem jest jedną z dwóch rzek w Polsce należących do zlewiska Morza Czarnego.


Orawa charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami. Swoim pięknem zachęca masyw Babiej Góry (1725 m n.p.m.), a wraz z nim cały obszar Babiogórskiego Parku Narodowego (http://www.bgpn.pl/). Panorama Tatr z poszczególnych punktów regionu m.in. z Jabłonki również robi wrażenie. Na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej znajdują się Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, zwane inaczej puściznami. Teren torfowisk objęty jest obszarem Natury 2000, ze względu na występującą tam faunę i florę.


Warte zobaczenia jest Muzeum Etnograficzne w Zubrzycy Górnej, którego głównym eksponatem jest Dwór Moniaków. Znajdują się tam liczne budynki pochodzące m.in. z XVIII wieku (www.orawa.eu). Godny uwagi jest także Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Orawce, który powstał ok. 1651-1656 roku (http://orawka-kosciol.pl/).
W słowackiej części Orawy znajduje się Zamek Orawski, który pochodzi z ok. 1241 roku i jest położony na wysokości 112m nad lustrem rzeki Orawa. Na średnim zamku została wydrążona studnia w litej skale, której głębokość sięga 90m (oravskemuzeum.sk). Ponadto Słowacja dysponuje licznymi basenami termalnymi np. w Oravicach (aquaparkoravice.sk). Zimą Orawa staje się urokliwym miejscem i zarazem stwarza możliwości aktywnego wypoczynku. Funkcjonują tu bowiem liczne wyciągi narciarskie m.in. w Orawce, Zubercu, czy Kubińskiej Holi.
Jeżeli ktoś jest przejazdem i najdzie go ochotna na zjedzenie czegoś pysznego to powinien zajrzeć do restauracji takich jak np. „Przystań Kabanos”, „Pasieka”, czy „Zajazd Chyżne”, w którym dodatkowo co weekend odbywa się potańcówka z zespołami grającymi na żywo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *